Krajem 2023. Magnus Mæland postao je gradonačelnik Kirkenesa, gradića na sjeveru Norveške, gdje su mu ubrzo stigle tri kineske delegacije.
Kina, iako geografski daleka od Arktika, ima velike ambicije u toj regiji, kupuje zemljišta, ulaže u infrastrukturu i želi stalnu prisutnost. Peking se već predstavlja kao “bliskoarktička država”, a u Arktiku se bore za utjecaj i Rusija, SAD, Evropa i Indija.
Zagrijavanje Arktika, koje se odvija četiri puta brže nego na ostatku planeta, otvara pristup ogromnim prirodnim bogatstvima poput nafte, plina i ključnih minerala. Oko 30% neiskorištenog svjetskog plina nalazi se u toj regiji. Topljenje leda također otvara nove brodske rute između Azije i Evrope, što znatno skraćuje transport.
Kina razvija “Polarni put svile” kako bi iskoristila te prednosti.
Kirkenes, nekada rudarski grad, danas je gotovo napušten, ali lokalni rukovodioci planiraju izgradnju međunarodne luke koja bi povezivala Evropu, Aziju i Sjevernu Ameriku. Norveška trenutno zabranjuje prodaju zemljišta ako ugrožava nacionalnu sigurnost, a gradonačelnik Mæland poziva na saradnju s Kinom, ali i oprez zbog ovisnosti o autoritarnim režimima.
Zbog odbijanja evropskih zemalja, Kina se okreće Rusiji, najvećoj arktičkoj sili, s kojom ima i vojnu saradnju. Kineska obalna straža patrolira Arktikom zajedno s ruskim snagama, a zajedničke vježbe šalju poruku NATO-u, koji je pojačao svoju prisutnost u regiji.
Moskva čuva strateške resurse i oružje, posebice na poluotoku Kola, blizu norveške granice. Norveška osjeća pritisak kroz špijunažu, GPS ometanja i potencijalne prijetnje podmornicama. NATO i Norveška pažljivo prate ruske aktivnosti, održavajući komunikacijske kanale radi sprječavanja sukoba.
Svalbard, otočje pod norveškom upravom, ali s međunarodnim pristupom, i dalje je prostor naučnih istraživanja i rudarenja. No, nakon ruske invazije na Ukrajinu, napetosti rastu, a postoje sumnje o špijunaži kineskih stanica.
Autohtone zajednice Arktika, posebno one u ruskom dijelu, osjećaju se zanemareno i optužuju Zapad za “zeleni kolonijalizam” i iskorištavanje njihovih teritorija pod izlikom klimatske krize. Njihove svakodnevne borbe i nepravde često ostaju izvan političkih rasprava.
Izvor: Vijesti.ba